Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali 🗓 🗺

Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali 🗓 🗺

734
0
PAYLAŞ
Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali
Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali
Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun adına düzenlenen  Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali adını taşıdığı parkta saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Festivalin birinci ayağı olan, İlçemizde Aşık Veysel Parkında düzenlenen program şiirlerin okunması, Kaymakamımız Davut Gül, Belediye Başkanı Kasım Gültekin ve Aşık Veysel’i anma ve yaşatma derneği başkanı Sayit Kaya’nın açılış konuşmalarının ardından şairlerin şiirleri ozanların türküleri ve belediye halk oyunları ekibinin gösterisiyle sona erdi.
Festivalin ikinci ayağı olan Sivrialan köyünde ise ilk olarak ünlü halk ozanı aşık Veysel mezarı başında okunan duanın ardından mezarına karanfil bırakılmasıyla başladı. Yapılan duanın ardından CHP Sivas milletvekili Malik Ejder Özdemir “Aşık Veysel’e dostlarının burada olduğunu göstermek için burada ozanımız var sazı sözüyle Veysel’in ‘Dostlar Beni Hatırlasın’ türküsünü dinleyelim” demesi üzerine mezarı başında ozan Ali Güç Veysel’in parçasını seslendirdi.
Veyselin müze evinin gezilmesinin ardından yapımı bu yıl tamamlanan ve görme engellilerinde gezebileceği iki katlı ek müze binasının açılışı yapılarak gezildi. Burada Şarkışla kaymakamı Davut Gül misafirlere Ek Müze binası ve dizaynı hakkında bilgi verdi. Ardından Okul bahçesindeki konser alanına geçildi.
Halk şairi Hüroğlu lakaplı Cumhur Karabulut Aşık Veysel için yazdığı şiirini okudu, Ozan Servet Yıldız ve sanatçılar Sultan Arduç ile Nilüfer Sarıtaş sahne aldı. Burada protokol tarafından konuşmalar yapıldı.
Sivas Vali Yardımcısı Mustafa Aydın yaptığı konuşmada, “Bu gün Aşık Veysel’i konuşacağız, söylenecek o kadar çok şey var ki kelimeler cümleler yeter mi bilmiyorum. Bu topraklar sanatçıların ozanların, şairlerin, halk aşıklarının doğduğu, duygulu, sevdalı dertli insanların birlikte yaşadığı topraklardır.” Dedi. Festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek ünlü ozanı rahmetle andıklarını belirtti.

AK Parti Sivas Milletvekili Ali Turan, konuşmacıların aşık Veysel’i tarif ettiklerini belirterek aşık Veysel’i ne kadar anatılsada onun tam manasıyla anlatılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Turan “Konuşmacılar Aşık Veysel’in hayatından bahsettiler, Fakat Aşık Veysel’i biz ne kadar anlatırsak anlatalım, onu tam manasıyla anlatmamız mümkün değil. Çünkü o bir derya idi, o Şarkışla’dan Sivrialan’dan doğan bir irfan güneşiydi.” Dedi.

CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir de yaptığı konuşmada Aşık Veysel’i anmak için Sivrialan’da olduklarını, yeni yapılan ek müze binası ve Sivrialan hakkında hem teşekkürü, hem de tespiti olduğunu belirterek “Konuşmamın başında hem bir teşekkürümü hem de bir tespitimi sunmak istiyoru. Gerçekten Aşık Veysel müzesinin yanında düzenlenen binayı sayın valimle birlikte gezdik, gerçekten Aşık Veysel’e yakışır bir müze olmuş emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve kutluyorum. Bir eleştirim şu, burada Aşık Veysel’i anacağız, belki organizasyonu yapan şirketin eksikliğiydi, Aşık Veysel’i andığımız yerde mutlaka bütün alanlar Türk Bayrağıyla ve Atatürk resimleriyle donatılmalıydı. Burada bir kasıt olmadığını biliyorum, kesin organizasyon eksikliği” diyerek tepkisini gösterdi. Özdemir, Sivrialan köyünde doğan Aşık Veysel’i, Cumhuriyetin önderliğinde önce Sivas’a sonra Türkiye’e ardından da tüm Dünyaya mal ettiğini söyledi.

Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali
Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali
Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali
Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali
Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali
Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali

 

Şatıroğlu ailesi adına konuşma yapan Ahmet Şatıroğlu’nun gelini Sevim Şatıroğlu da yapılan organizasyondan dolayı emeği geçenlere teşekkür ederek “Aşık Veysel toprak adamıdır, toprak sığınağıdır onun. Derdini sazına döktüğü gibi, yorgunluğunu, kırgınlığını, kahrını toprağa döker. “ diyerek Şatıroğlu gelini olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Festivale Sivas Vali yardımcısı Mustafa Aydın, il jandarma komutanı kurmay albay Ali Taş, Kültür müdürü Kadir Pürlü, ilçe protokolü ile aşık Veysel’in oğulları Ahmet ve Bahri Şatıroğlu yakınları ve çok sayıda davetli katıldı.

Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali üçüncü ayağı olan konser programında sanatçılar Nilüfer Sarıtaş ve Yusuf Güney’in konseriyle sona erdi.

Şarkışla İlçe Stadyumu’ndaki konseri, AK Parti Sivas Milletvekili Ali Turan, Kaymakam Davut Gül, Belediye Başkanı Kasım Gültekin, Aşık VeyselŞatıroğlu’nun oğlu Ahmet Şatıroğlu ve yakınları ile çok sayıda vatandaş izledi.Konserin ardından havai fişek gösterisi yapıldı. Kaymakam Gül, sanatçılara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Veysel için ne yapsak az” dedi.

Kaynak: Şarkışla Kaymakamlığı

Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali

YERİ VE TARİHİ                    : Şarkışla  – 21-23 Temmuz 2015

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Sivas Valiliği – Şarkışla Kaymakamlığı-Şarkışla Belediye Bşk.

TEL                                        : (346) 519 31 37

FAKS

from to
Kültür ve Sanat Festivalleri Şehir Festivalleri
Şarkışla, Sivas, İç Anadolu Bölgesi, Türkiye Map

CEVAP VER