Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali 🗓

Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali 🗓

457
0
PAYLAŞ

Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali  Edirne tava ciğerinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını yapmak, şehre yerli ve yabancı turistleri çekmek için düzenlenen festival bu yıl beşinci kez düzenlenecek. Festivalde tava ciğer tanıtımının yanında, yerel ve yabancı bandoların gösterileri, çeşitli konserler düzenlenmektedir.

Edirne Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkan ve ciğer ustası Bahri Dinar, tava ciğerinin dünyanın en kaliteli ve en çok tanınan yöresel yemeklerinden bir tanesi haline geldiğini ifade ederek, “Edirne tava ciğeri sınırları aşarak dünya lezzeti oluyor. Bu bizim düğünümüz” dedi. Edirne’ye gelen yerli ve yabancı misafirler, ilk kez yedikleri tava ciğerini çok sevdiklerini söyledi.
Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, 2006 yılında Edirne’ye özgü tava ciğerine Türk Standartları Enstitüsü’nden ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ alabilmek için başvurdu bulundu. 4 yıl süren işlemlerin ardından tava ciğeri Edirne’ye tescillendi.

“1 TON CİĞER DAĞITILDI”
4. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali kapsamında Saraçlar Caddesi’nde kurulan stantlarda ciğer pişirilerek vatandaşlara dağıtıldı. Trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nin girişindeki festival alanına gelen Edirne Valisi Hasan Duruer ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı, Edirne Tava Ciğeri Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar karşıladı.
Dinar, özel hazırlanan ciğerci önlüklerini Duruer ve Gürkan’a hediye etti.vali duruer, kendi için yaptırılan önlüğü kızı Elif Duruer’e giydirdi. Yaklaşık 20 ciğerci ustasının tezgahının bulunduğu alanı selamlayarak geçen Duruer ve Gürkan, ciğer pişirerek vatandaşlara ikram etti.
“CİĞER EDİRNE’DE YENİR”
Edirne Belediye Başkanı Gürkan, yaptığı açıklamada, sadece festivalde ciğer tatmak için Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelenlerin olduğunu söyledi. Gürkan, gelecek sene daha güzel bir festival hazırlayacaklarını ifade ederek, bundan sonra ciğerin marka değerine zarar veren taklit ciğercilerle mücadele edeceklerini kaydetti.
Belediye Başkanı Recep Gürkan, konukların kente sadece ciğer yemek için geldiğini, düzenlemedeki bazı sıkıntıları önümüzdeki yıl halledeceklerini söyledi. Başkan Gürkan, şöyle konuştu: “Çok sayıda yerli ve yabancı konuğumuz bugün ciğer yemek için Edirne’ye geldi. Bu geleceği yıllardır sürdüren ve günümüze taşıyan ciğerci ustalarına teşekkür ediyorum. Markalaşma yolunda adım atacağız. Ciğerdeki taklitleri önleyeceğiz. Edirne ismini kullanmadan sadece tava ciğer ismini kullanarak ürünü taklit ediyorlar. Ama bu Edirne tava ciğeridir, sadece tava ciğer değildir. Diğer taraftan da sadece Türkiye’de değil bütün dünyada tanıtılması için çok ciddi çalışmalar yapacağız” dedi.

Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali

YERİ VE TARİHİ : Merkez – 22-24 Mayıs 2015
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Edirne Belediye Başkanlığı
TEL : (284) 212 09 95
FAKS : 213 70 00
E-MAIL-ADRESİ : kulturmd@edirne.bel.tr

Şehir Festivalleri Yeme-İçme

CEVAP VER